Skautská klubovna zachráněna

Skautská klubovna

Skauti z bohnického střediska Stopaři – největšího na Praze 8 – léta usilovali o novou klubovnu. V roce 2017 se proto Stopaři zapojili se svým nápadem na novou klubovnu do participativního rozpočtu Moje Osmička: měla vzniknout u školky Dolákova v prostorách bývalé sauny. V hlasování občanů suverénně uspěli.

Po volbách v roce 2018 se ale nad novou klubovnou začala zatahovat mračna. Najednou se zjistilo, že peníze z projektu zmizely. Klubovna se ocitla v tzv. „zásobníku projektů“, což v hantýrce komunální politiky znamená, že byla zařazena na seznam těch, na které nejsou peníze a nejspíš ani nikdy nebudou a nikdo je nechce řešit.

8žije nechtěla, aby takto celá věc skončila. Náš zastupitel Ondřej Buršík – někdejší vedoucí střediska Stopařů a iniciátor projektu – začal okamžitě jednat. Bylo třeba získat podporu vedení hlavního města Prahy i nového vedení radnice Prahy 8. Na stavbu klubovny se získalo od magistrátu 11 milionů korun z rozpočtových rezerv, další peníze přišly z magistrátního fondu na projekty participativních rozpočtů.

V létě 2020 byla stavba skautské klubovny zahájena – a od září 2021 slouží skautům. Ondřej Buršík stál u celého projektu od počátku do konce.

Projekt nové radnice převeden Praze

Občané Prahy 8 léta jezdili kolem torza radnice a obecního nákupního střediska na Palmovce nazvaného Nová Palmovka. Projekt měl stát 1,1 miliardy korun, které Praha 8 získala od občanů z privatizace bytů. Zakázku dostala v uzavřeném soutěžním dialogu společnost Metrostav, která měla po dobu 20 let provozovat i obecní obchodní dům, jenž byl s radnicí spojen. Tento podnikatelský projekt schválila v roce 2010 tři týdny před volbami tehdy dominantní ODS. Pět zastupitelů ODS však hlasovalo proti, poslední klíčový hlas dodal přeběhlík Václav Musílek.

Po volbách v roce 2014 celý projekt zastavilo hnutí ANO v koalici s ČSSD, Zelenými a podporou KSČM. Výsledkem bylo rozestavěné torzo, utracené peníze a právní spory s Metrostavem.

Po volbách v roce 2018, kdy se ODS spojila s ANO, reálně hrozil rychlý prodej budovy, jak to zástupci nové koalice opakovaně navrhovali. Logickým zájemcem by pak samozřejmě byl samotný Metrostav, který znal budovu i celý projekt nejlépe. 8žije v čele se zastupitelem Tomášem Němečkem v ten moment iniciovala vznik výboru pro Novou Palmovku (Tomáš Němeček se stal jeho členem).

Výbor prověřil všechny možné varianty, jak s budovou naložit – od dostavby přes prodej či rozdělení budovy až do demolici, posoudil jejich ekonomickou výhodnost a právní rizika. 8 žije prosazovala dostavbu, koaliční většina byla proti. I tady 8žije přitáhla pozornost zástupců hlavního města Prahy, kteří nakonec byli ochotni budovu převzít. Nakonec se proto výbor kompromisně dohodl na „druhém nejlepším řešení“, totiž převedení budovy na hlavní město Prahu s tím, že Praha 8 získala alespoň částečnou finanční kompenzaci.

Zastupitelský Fond podpory

Začátkem roku 2020 jsme založili charitativní fond, kam každý ze zastupitelů 8žije posílá část svých zastupitelských odměn. Během covidového lockdownu se na nás – na základě komunikace naší zastupitelky Ilony Tůmové se školami – obrátilo několik rodičů v nouzi. Díky dárcům a našemu fondu jsme jim mohli zprostředkovat počítače pro distanční výuku.

Celkem jsme tedy díky našemu Fondu podpory darovali dětem:

  • 11 počítačů a notebooků
  • jednu SIM kartu s připojením k internetu
  • dvoje dioptrické brýle

Dále jsme zajistili:

  • 5 dětem bezplatné doučování
  • 4 dětem učební pomůcky a potřeby na začátek školního roku
  • pomoc s hlídáním a psychologickou pomoc

Pro otevřený klub Kontejner na Palmovce (bývalý klub Mapa) jsme nakoupili sportovní vybavení k využití na příměstské tábory. Rychle jsme také zareagovali na výzvu Klokánku z Chabařovické ulice, kde potřebovali pro děti tři mp3 přehrávače. Z fondu jsme také nakupovali vánoční dárky pro školku pečující o děti s autistickou poruchou spektra nebo pro klub Kontejner (vždy po předchozí dohodě se zástupci těchto institucí).

Fond podpory stále funguje, přispíváme z něj na drobné výdaje potřebných lidí v nouzi, například na léky pro seniory, na školu v přírodě pro děti samoživitelek nebo na nákupy učebních pomůcek pro sociálně slabší děti.

Správkyní fondu a jeho koordinátorkou je naše zastupitelka Ilona Tůmová. Naši zastupitelé Vlaďka Vojtíšková a Ondřej Buršík se nejvíc angažovali ve zprostředkování a rozvozu notebooků.

Libeňské filmové léto

V létě 2021 jsme sezvali občany Prahy 8, aby přišli znovuobjevit dávno zapomenuté libeňské kino Humanita, jež obnovil místní mecenáš. Naše zastupitelka Vlaďka Vojtíšková pomáhala pro kino dohodnout podporu i občerstvení a neúnavně ho propagovala. Během filmového léta zastupitelé 8žije vítali hosty a uváděli promítané filmy.

Z Humanity se díky tomu opět stalo kulturní místo na mapě Libně.

Letni kino Humanita

Přechody a cyklostojany

Zastupitel 8žije Václav Stránský neustále hledá způsoby, jak zlepšit bezpečnost místní dopravy.

Za klíčové považujeme vytvořit bezpečné pěší trasy, a to zejména v místech, kde je zvýšený pohyb dětí, jako jsou rušné křižovatky před školkami a školami.

Na území Prahy 8 tak v minulosti vznikly nové přechody v blízkosti školy Lyčkovo náměstí, U Školské zahrady nebo Dolákova. V rámci působení Václava Stránského v radniční komisi pro dopravu přišla 8žije i s dalšími podněty na ulici Pernerova – v křížení s ulicemi Březinova, Šaldova a také Kollárova.

Do dopravních zlepšení se zapojila také naše zastupitelka Vlaďka Vojtíšková, která iniciovala instalaci cyklostojanů na Kobyliském náměstí a také u základních škol.

Osmička šije: za pandemie jsme rozdali 7700 roušek

V čase koronavirové pandemie přišla naše zastupitelka Ilona Tůmová pohotově s myšlenkou založit skupinu dobrovolníků, kteří by šili roušky a rozdávali je potřebným. Náš zastupitel Ondra Buršík se ihned chopil rozvozu roušek, k čemuž přidal i rozvoz obědů seniorům. Do šití se postupně zapojilo na 100 dobrovolnic a dobrovolníků, ušili čtyři tisíce roušek z látky a asi patnáct tisíc jednorázových roušek z perlanu pro lidi bez domova. Některé dobrovolnice si kvůli neustálému šití od rána do noci zavařily šicí stroje, rekordmanky vytvořily stovky roušek (např. naše kandidátka Marie Mátlová ušila 670 roušek).

Roušky šly do domovů pro seniory (Ďáblice, Čimice, Gerontocentrum), do Psychiatrické nemocnice Bohnice, do azylových domů, do Armády spásy nebo do lékáren. Pomohly tak v kritické chvíli, kdy ještě na trhu nebyl dostatek respirátorů.

Jarní výzva: opravy silnic i chodníků

Náš zastupitel Ondřej Buršík vymyslel svou pravidelnou „jarní výzvu“: vybízí občany, aby mu po každé zimě zasílali upozornění na výtluky ve vozovce nebo rozbité chodníky (nejaktivnější navrhovatele odměňuje poukázkami na nákup sportovních potřeb).

Přijímá takto stovky podnětů. Následně Ondřej Buršík vytrvale urguje Technickou správu komunikací k opravám. Když se po jarní výzvě n2022 nemohla TSK a Akademie věd dohodnout, kdo z nich opraví drobnou díru ve vozovce, Ondřej Buršík ji nakonec opravil sám!

Dům Na Dlážděnce 9 získal magistrát a přestavěl na byty

Jedním z našich volebních témat v roce 2018 byla záchrana a nové využití prázdného obecního domu se zahradou Na Dlážděnce 9 nedaleko stanice metra Kobylisy. Býval tu dům sociálních služeb, od roku 2016 prázdný. Právě toto chátrání obecního majetku jsme kritizovali. Navrhovali jsme dům přestavět na učitelské byty. Nová koalice ODS-TOP09-Patrioti-ANO ho však zařadila na seznam domů k prodeji. Takový záměr opakovaně kritizovala naše zastupitelka Dana Blahunková, zástupkyně 8žije v komisi pro školství.

Díky našim kontaktům s hnutím Praha Sobě, které bylo v témže volebním období součástí magistrátní koalice, požádal magistrát Prahu 8, aby mu dům předala (výměnou za finanční kompenzaci). Cílem magistrátu je přestavba objektu na byty pro mladé lidi se zdravotním postižením.

I když bychom si přáli, aby Praha 8 uměla dům využít sama, těší nás, že krásný dům se zahradou zůstává v obecním vlastnictví a že se splní naše představa o rekonstrukci a přeměně na bytový dům. V naší městské části tak vznikla další důležitá služba pro lidi, kteří potřebují pomoc.

Soutěž o nejhezčí předzahrádku a balkonovou výzdobu

Od roku 2019 vyhlašuje naše zastupitelka Vlaďka Vojtíšková za 8žije letní soutěž o nejhezčí předzahrádku a balkónovou výzdobu. Přihlásit se může kdokoli, občané pak hlasují na naší facebookové stránce.

Cílem je povzbudit všechny, kdo takto přispívají ke zkrášlení Prahy 8. Vítězové dostávají od 8žije nákupní poukázky na zahrádkářské potřeby.

Cena Eduarda Štorcha pro nejlepší učitele

S nápadem na finanční prémii pro nejlepší učitele na základních školách Prahy 8 přišel náš zastupitel Tomáš Němeček už v roce 2014.

Svůj námět předložil a obhájil v komisi pro školství a nakonec ho akceptovaly i koalice ANO-ČSSD-Zelení-KSČM v letech 2014-2018 a ODS-TOP09/STAN-Patrioti-ANO v letech 2018-2022. Cena Eduarda Štorcha se tak stala pravidelnou oslavou učitelské práce.

Uděluje se podle týchž pravidel, jak je kdysi navrhl Tomáš Němeček: rozhodují školské rady, přičemž mohou ocenit 1-3 učitele ze své školy. I když zejména TOP09 v období 2018-2022 seškrtala finanční prémii na minimum, cena se udílí dosud.