Osmička žije - Město, které žije s vámi.
Osmička žije - Město, které žije s vámi.25/11/2022 @ 15:26
Svatební sezóna opět začíná!

Dnes jsme měli příležitost poprvé v novém volebním období opět oddávat, službu měl náš zastupitel Tomáš Němeček (svateb na Libeňském zámečku se konalo hned sedm!).
Na matrice je možné si domluvit konkrétního oddávajícího z řad zastupitelů Prahy 8 a s ním pak probrat vaši představu o obřadu. Takže už jsme oddávali na lodi nebo jsme na přání snoubenců připravili svatební řeč na téma jejich oblíbených knížek (od Raye Bradburyho nebo od J. K. Rowlingové). Rádi vyjdeme vstříc!
Osmička žije - Město, které žije s vámi.
Osmička žije - Město, které žije s vámi.25/11/2022 @ 14:58
V období 2022-2026 vás budeme zastupitelstvu reprezentovat v tomto složení:
Ilona Tůmova - předsedkyně zastupitelského klubu,
Dana Blahunková,
Vladislava Vojtíšková,
Barbora Musilová,
Tomáš Němeček,
Václav Stránský,
Michal Trník,
Jan Šimbera,
Ondřej Buršík...

...na fotku se nám jako zástupce týmu 8žije vešel také architekt Tomáš Musil 😏
Osmička žije - Město, které žije s vámi.
Osmička žije - Město, které žije s vámi.11/11/2022 @ 8:57
Rada MČ Praha 8 včera schválila členství ve svých poradních komisích. V každém z orgánů máme zastoupení z řad zastupitelů či našich dalších kandidátů, ve všech případech se jedná o odborníky se zkušenostmi z dané oblasti.
Budeme rádi, když se na nás budete obracet s dotazy a podněty, které byste rádi, abychom na výborech a komisích projednávali. Naši zastupitele mají e-mail jmeno.prijmeni@praha8.cz, můžete se na nás obracet i přes info@8zije.cz či tuto fb stránku a messenger.
Jako zastupitelé i členové komisí z řad občanů budeme obyvatelům Prahy 8 k dispozici, jsme tu pro ně.
Osmička žije - Město, které žije s vámi.
Osmička žije - Město, které žije s vámi.08/11/2022 @ 21:00
Již ve čtvrtek se uskuteční diskuze na téma pražských lanovek v CAMP - Centrum architektury a městského plánování

Diskuze se bude týkat také plánované lanovky, která má propojit naše sídliště Bohnice s Prahou 6.

Co si o plánované lanovce myslíte Vy? Přijďte se o svůj názor podělit a zapojte se do diskuze o budocí podobě propojení severu naší městské části s druhým břehem Vltavy.
Osmička žije - Město, které žije s vámi.
Osmička žije - Město, které žije s vámi.03/11/2022 @ 8:52
Praha 8 má nově 6 (!) místostarostů

Ve středu 2. listopadu 2022 proběhlo ustavující jednání zastupitelstva Prahy 8. U moci dál pokračuje dosavadní koalice ODS-ANO-TOP09/STAN-Patrioti (v součtu posílila z 26 na 27 křesel, takže má velkou většinu v 45členném zastupitelstvu). Nadto včerejší hlasování ukázalo, že ji podporuje i 3členný klub SPD-Trikolóra. Otázky za opozici tak kladlo pouze našich devět zastupitelů za 8žije+Praha Sobě a spolu s námi klub Pirátů.
Starostou byl znovu zvolen Ondřej Gros z ODS, překvapením je rekordní počet místostarostů: v devítičlenné městské radě jich bude jich celkem 6! Důvod je podle našeho názoru ryze peněžní: místostarosta má výrazně vyšší odměny, a to i kdyby byl jen tzv. neuvolněný, tj. nedělal by svou práci jako plně placený politik, ale vedle svého občanského zaměstnání.
Ve stotisícové městské části bere uvolněný místostarosta (na plný úvazek) 88.840,- Kč a uvolněný radní 78.745,- Kč. Řadový neuvolněný radní pobírá odměnu 12.114,- Kč, ovšem neuvolněný místostarosta si přijde na 54.515,- Kč. Uvolnění místostarostové budou 3 (ODS, Patrioti, STAN), neuvolnění také 3 (ODS a 2 z ANO - ti zároveň uvedli, že si zatím ponechávají svá manažerská místa v městských společnostech Osmá správa majetku a služeb a Správa tepelného hospodářství).
Jelikož rada zatím nepřijala žádné programové prohlášení - měla by ho představit na příštím jednání - a volební program ODS i ANO byl značně vágní, ani ve středu neodpovídali staronoví vládci Prahy 8 příliš konkrétně. Z jasných odpovědí vybíráme:
- Zavedení modrých zón v Bohnicích ano, či ne? Podle starosty ne.
- Výstavba Kauflandu naproti Botanické zahradě ano, či ne? Podle starosty ne, rada bude nadále ctít zásadně odmítavé usnesení zastupitelstva z roku 2018, které tehdy navrhl a prosadil lídr 8žije Tomáš Němeček
- Zahloubení Holešoviček ano, či ne? Podle staronového radního pro dopravu T. Slabihoudka stále trvá, že je Praha 8 chce.
- Konkurzy na místa ředitelů škol ano, či ne, popř. kdy ano? Podle místostarosty pro školství M. Fichtnera z ANO bude důvodem k vypsání konkurzu např. neřešená šikana na škole nebo celková stagnace školy.
- Obnovení ceny Eduarda Štorcha pro nejlepší učitele do původní podoby, jak ji navrhla 8žije? Spíše ano.
- Jazykové výjezdy žáků do zahraničí? Spíše ne.
Včera se volili také členové výborů: za náš klub bude v kontrolním výboru Václav Stránský a ve finančním Tomáš Němeček.

Třešnička na dortu: Včera se při druhé otázce na místostarostu Martina Cibulku dotázaný zvedl a odešel ze sálu, aniž si ji doposlechl. Lídr 8žije Tomáš Němeček mu ocitoval slova Karla Havlíčka Borovského: „Kritika, ta je Vaše nejvěrnější přítelkyně, ta s Vámi nejupřímněji smýšlí, ta při Vás setrvá až do konce, neopustí Vás, kdyby Vás i celé čtenářstvo opustilo, kdyby Vaše spisy již žádný nechtěl čísti, ona je bude čísti, jednou, dvakrát, s olůvkem v ruce, s zářícím se okem mateřské lásky...“ Chuť do práce a odhodlání zastupovat občany, kteří se na nás obracejí, nám to nevezme - nadále budeme důsledně vymáhat řešení problémů Prahy 8.
(Na fotce současné složení našeho klubu: zleva Jan Šimbera, Vlaďka Vojtíšková, Bára Musilová, Michal Trník, Tomáš Němeček, Václav Stránský, Dana Blahunková, Ondřej Buršík a Ilona Tůmová. - fotil náš kolega a náhradník Jiří Derfl)
Osmička žije - Město, které žije s vámi.
Osmička žije - Město, které žije s vámi.02/11/2022 @ 9:53
Dnes od 14 hodin proběhne ustavující zasedání zastupitelstva Prahy 8. Sledujte zasedání online a poslechněte si kandidáty na radní ze stran, které podepsaly koaliční smlouvu, tedy ODS, ANO, TOP-STAN, Patrioti. Budeme se jich ptát na to, co vás zajímá, tedy co pro naši městskou část chtějí v následujících čtyřech letech vykonat a kam ji chtějí posunout.
https://www.praha8.cz/Online-prenos-a-zaznamy
Na programu zasedání jsou i další body, viz plakát: https://www.praha8.cz/desk/file/zuMQ/Plakat.pdf
Osmička žije - Město, které žije s vámi.
Osmička žije - Město, které žije s vámi.31/10/2022 @ 22:22
Opoziční práce má smysl
Dlouho jsme upozorňovali na chátrající prázdnou vilu Na Dlážděnce a navrhovali, aby v ní Praha 8 vytvořila byty pro učitele. To však koalice nepodpořila, naopak chtěla vilu prodat. Naštěstí se i díky nám do věci vložil magistrát a vila byla tzv. odsvěřena Praze 8. Nyní už v ní čile probíhá rekonstrukce a díky radní Milena Johnová z PRAHA SOBĚ v ní budou byty pro lidi s autismem a zdravotním znevýhodněním.
To nás naplňuje optimismem, že i když jako opoziční zastupitelé nepracujeme na radnici (jsme zaměstnání ve svých profesích), tak naše aktivní angažmá má smysl i výsledky.
Jsme tu pro to, aby byl váš hlas slyšet!