Na ulicích se lidé musí cítit bezpečně

Budeme řešit problematiku bezdomovectví a narkomanů
Problém: Na některých místech se začíná projevovat koncentrace sociálních problémů, např. bezdomovectví kolem stanice metra Kobylisy či narkomani v sídlišti Ďáblice kolem stanice metra Ládví.
Řešení: S občany v problémech budou pracovat jak sociální pracovníci, tak městská policie, která musí být mnohem více přítomná v ulicích. Státní policie pak musí aktivně vyhledávat dealery drog.

Díky interaktivním mapám kriminality bude práce strážníků efektivnější
Problém: Na některých místech mají občané oprávněně pocit zvýšeného rizika kriminality a jsou nespokojeni s tím, že tady vídají policisty nebo městské strážníky málo či vůbec ne.
Řešení: Po vzoru města Kolín (www.bezpecnykolin.cz) budeme využívat a zveřejňovat mapy kriminality, díky nimž lze přehledně zjistit, v kterých oblastech a ve kterých denních nebo nočních hodinách je zvýšená pravděpodobnost trestných činů nebo přestupků. Díky tomu může městská policie ve spolupráci s Policií ČR efektivněji nasazovat síly. Občané zároveň mohou kontrolovat, zda strážníci účinně hlídají riziková místa. I díky tomu se budeme moci ve veřejném prostoru cítit bezpečněji.

Budeme pravidelně hodnotit účinnost bezpečnostních kamer
Problém: Radnice utrácí za nákladné systémy bezpečnostních kamer. Nikdo už potom nezjišťuje, jestli to vůbec k něčemu bylo a jestli by jinde kamery nebyly užitečnější.
Řešení: Vyhodnotíme efektivitu dosavadního systému. Dobře umístěné kamery mohou být skutečně užitečný nástroj: na některých místech jejich záznamy pomáhají usvědčit pachatele a někdy má už sama jejich přítomnost preventivní účinek. Díky údajům z mapy kriminality lépe posoudíme účinnost kamerového systému na Praze 8 a můžeme je cíleně instalovat na kritická místa. Pomůžeme snížit nebo lépe odhalovat trestné činy i přestupky, přičemž už nepůjde o bezhlavě a naslepo utrácené peníze.